Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Etablering och drift av tekniska IT-utrymmen
Referensnummer: FSN 2023-0241
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72514000 Drift av dataanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ett ramavtal för etableringar och drift (drift-, förvaltning-, support- och underhållstjänster) av tekniska IT-utrymmen inom Serviceförvaltningens ansvar. Målet med upphandling är att för Serviceförvaltningen teckna ett fyraårigt ramavtal med en leverantör för möjliggörande av löpande etableringar samt drift (drift-, förvaltning-, support- och underhållstjänster) av tekniska IT-utrymmen inom Serviceförvaltningens ansvar.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72222300 IT-tjänster, 72250000 System- och stödtjänster, 72410000 Leverantörstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen