601169-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Öckerö: Gräv-, last- och gruvmaskiner
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Grävlastare
Referensnummer: 22/20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
43260000 Gräv-, last- och gruvmaskiner
II.1.4.
Kort beskrivning
Öckerö kommun genomför en upphandling av köp av en midjestyrd grävlastare till Trafik och anläggningsenhetens driftverksamhet.
Grävlastaren ska användas till olika driftåtgärder så som grävning, stolpbyte, plogning, buskröjning mm.
Allmänt om maskinen
Offererad maskin ska vara fabriksny eller begagnad som har gått max ca 1000 timmar vid leverans och får vara max 1,5 år gammal.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
43262100 Mekaniska grävmaskiner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
INLEDNING
Öckerö kommun genomför en upphandling av köp av en midjestyrd grävlastare till Trafik och anläggningsenhetens driftverksamhet.Grävlastaren ska användas till olika driftåtgärder så som grävning, stolpbyte, plogning, buskröjning mm.
Offererad maskin ska vara fabriksny eller begagnad som har gått max ca 1000 timmar vid leverans och får vara max 1,5 år gammal. För demomaskin ska samma information som för begagnad maskin lämnas. Tillbehör ska vara fabriksnya. Offererad maskin ska uppfylla krav på besiktningsklass 1 (50km/h)Nedan ska anges- Fordonets årsmodell- Angivande om fordonet är nytt eller begagnat, om den är begagnad ska antalet drifttimmar anges- Angivande av märke/modell
Produktblad kan komma att begäras in under anbudsutvärderingen.
Samtliga krav i denna kravspecifikation ska ingå i fordonet och anbudspriset. Inga kostnader får tillkomma.De angivna produktnamn som återfinns i detta dokument anges som en beskrivning av produktens egenskaper, likvärdiga produkter accepteras. Beställaren avgör likvärdigheten.