601170-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Programvara och informationssystem
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Programvaror och tjänster - Licenser och licenstjänster
Referensnummer: 23.3-2650-2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Statens inköpscentral vid Kammarkollegiet välkomnar leverantörer att lämna anbud i upphandlingen av
Programvaror och tjänster - Licenser och licenstjänster.
Upphandlingen kommer att resultera i ett ramavtal där alla statliga myndigheter och ett antal andra upphandlande myndigheter kommer att kunna tillgodose sina behov av licenser för Programvara samt av Publik molntjänst (programvara som tjänst). Ramavtalet omfattar dessutom kundtjänst/support, uppgraderingar och uppdateringar av befintligt innehav av programvaror. Ramavtalet omfattar också alla typer av Licenstjänster som hjälper en myndighet med sina licenser.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen kommer att resultera i ett ramavtal där alla statliga myndigheter och ett antal andra upphandlande myndigheter kommer att kunna tillgodose sina behov av licenser för Programvara samt av Publik molntjänst (programvara som tjänst). Ramavtalet omfattar dessutom
kundtjänst/support, uppgraderingar och uppdateringar av befintligt innehav av programvaror. Ramavtalet omfattar också alla typer av Licenstjänster som hjälper en myndighet med sina licenser. Kammarkollegiet uppskattar omsättningen på ramavtalet till totalt 4 000 000 000 SEK exklusive moms under dess löptid om 48 månader. Kammarkollegiet kommer att tilldela ramavtal till 7 ramavtalsleverantörer under förutsättning att så många anbud uppfyller ställda krav.
För ytterligare information om upphandlingen hänvisas till upphandlingsdokumenten.