601244-2019 - ResultatSverige-Göteborg: Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Busstransporter
Referensnummer: C 2019-0459
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.1.4.
Kort beskrivning
Chalmers har behov av att teckna ramavtal för tjänstegruppen busstransporter.
Behovet avser busstransporter i flera olika sammanhang som t.ex. personaltransporter, studiebesök för studenter, konferenser och övriga vanligt förekommande transportsammanhang och gäller transporter från och till Chalmers samtliga campusområden.
A – Fordon med plats för upp till 25 passagerare
B – Fordon med plats för 26-58 passagerare
C – Fordon med plats för 59-81 passagerare
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter, 60140000 Icke-reguljär passagerartransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen