601269-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Höör: Analystjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Recipientkontroll i Rönne ås avrinningsområden
Referensnummer: 2023-00449
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71620000 Analystjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Samordnad recipientkontroll i Rönne ås avrinningsområden. Kontroll av vatten för att rapportera miljöarbete till staten samt följa upp kommunernas insatser gällande vattenvårdsåtgärder. Provtagning utförs i enlighet med fastställt kontrollprogram och metodik, genomförs månadsvis.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 6 300 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38500000 Apparater för kontroll och provning, 71620000 Analystjänster, 71900000 Laboratorietjänster, 90700000 Miljötjänster, 90714500 Miljökvalitetskontroll, 90715000 Föroreningsundersökningar, 90733000 Tjänster avseende vattenföroreningar, 90733100 Övervakning eller kontroll av föroreningar i ytvattnet, 90733700 Övervakning eller kontroll av föroreningar i grundvattnet
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen