60127-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Malmö: Markskötsel
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hästentreprenad, hästdragen gräsklippning
Referensnummer: SN-2020-777
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77314000 Markskötsel
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser en totalentreprenad med funktionsansvar för hästdragen gräsklippning av totalt omkring 188 031 m2 bruksgräs.
Upphandlingen är uppdelad följande i två (2) geografiska anbudsområden: Entreprenadområde Bulltoftaparken med klippyta 155 517 m2 och Entreprenadområde Torup med klippyta 32 514 m2.
Anbudsgivare kan lämna anbud på ett eller båda anbudsområden. Anbudsgivare kan tilldelas ramavtal avseende ett eller båda anbudsområden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 2
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Entreprenadområde Bulltoftaparken
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77313000 Parkskötsel, 77314000 Markskötsel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget avser en totalentreprenad med funktionsansvar för hästdragen gräsklippning av Entreprenadområde Bulltoftaparken med klippyta 155 517 m2.
Del nr: Entreprenadområde Torup
Uppdraget avser en totalentreprenad med funktionsansvar för hästdragen gräsklippning av Entreprenadområde Torup med klippyta 32 514 m2.