601273-2021 - ÄndringSverige-Järfälla: Avfallshantering
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Insamling och hämtning av material för återvinning, farligt avfall samt grovt verksamhetsavfall
Referensnummer: kst 2020/460
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90510000 Avfallshantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett ramavtal:
Insamling/hämtning av material för återvinning, grovt verksamhetsavfall, farligt avfall. Leverantören ska även agera ombud när det gäller registrering av det farliga avfallet till Naturvårdsverket
Uthyrning av kärl, leverantören ska under avtalstiden tillhandahålla kärlen där återvinningsmaterialet samlas in.