601291-2019 - ÄndringSverige-Lerum: Förmedling av personal, även tillfälligt anställda
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vikarieanskaffning till förskola och skola
Referensnummer: KS19.662
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79620000 Förmedling av personal, även tillfälligt anställda
II.1.4.
Kort beskrivning
Bakgrund och omfattning
Lerums kommun har ca 42 000 invånare och för närvarande 33 kommunala förskolor, 28 grundskolenheter inklusive grundsärskola, gymnasium och vuxenutbildning. Syftet med upphandlingen är att upphandla en Leverantör som kan förse Kommunens förskolor, grundskolor, grundsärskolor och fritidshem med vikarier.
Kommunen avser att avropa korttidsvikarier till förskola, fritidshem, grundskola och grundsärskola via detta avtal. Omfattningen är osäker.
Under 2018 har Kommunen avropat följande timmar:
Förskola: 55 182
Grundsärskola: 3 746
Grundskola F-5: 37 537
Grundskola 6-9: 5 301
Grundskola F-9: 3 383
Gymnasiet och vux: 283
Ramavtal tecknas med en Leverantör. Tecknade ramavtal innebär inga garantier för volymer.