Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/stockholm/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Avfallshantering, projekt Slakthusområdet
Referensnummer: E2023-03509
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Projekt Slakthusområdet växer fram och står inför utmaningar avseende hantering av byggavfall i projektet. Projektet har därför ett behov att upprätta ett avtal med en avfallsentreprenör som ska hantera byggavfall från byggherrar och entreprenörer i Slakthusområdet.
Antalet byggherrar och byggetableringar kommer att förändras genom projektets gång. Den totala omfattningen beskrivs i AFA.2 men uppskattningsvis pågår cirka 7 husbyggnationer samtidigt men kan i perioder vara ner mot kring 2 stycken eller uppemot 9 stycken. Avfallets innehåll kommer förändras under byggproduktionen d.v.s. från grundarbete av källarväggar till husproduktion. Se mer om omfattning AUC.1.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 99 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster, 90510000 Avfallshantering, 90512000 Avfallstransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen