60131-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Gaturenhållning och gatsopning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vår-, sommar- och höstsopning
Referensnummer: TN-2019/00095-2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90610000 Gaturenhållning och gatsopning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar avtal för vår-, sommar- och höstsopning för Västerås stad.
Uppdraget är uppdelat i fyra (4) entreprenader i vilka dessa moment ingår:
— Vårsopning – Upptagning av i huvudsak halkbekämpningsmaterial,
— Sommarsopning – Upptagning av i huvudsak frön, skräp, sand m.m,
— Höstsopning – Upptagning av i huvudsak löv.'
Entreprenad 2, Externa objekt Väster
Omfattar skolgårdar, kör- och parkeringsytor samt diverse gemensamhetsytor på kommunala fastigheter.
Entreprenad 3, Externa objekt Centrum/Norr
Entreprenad 4, Externa objekt Öster
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Entreprenad 1
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90610000 Gaturenhållning och gatsopning, 34144430 Gatsopningsfordon, 34921100 Gatsopningsmaskiner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Entreprenad 2
Del nr: 2
Upphandlingen omfattar avtal för vår-, sommar- och höstsopning för Västerås stad
Entreprenad 3
Del nr: 3
— Höstsopning – Upptagning av i huvudsak löv.
Entreprenad 4
Del nr: 4