Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Brandskyddskläder MSB
Referensnummer: 21/120
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av brandskyddskläder så som larmställ, underställ, huvor och handskar.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 18130000 Specialarbetskläder, 18141000 Arbetshandskar, 18143000 Skyddskläder, 35811100 Branduniformer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av brandskyddskläder till MSB så som larmställ, underställ, huvor och handskar. De huvudsakliga användarna av larmställen är MSB:s skolor vars verksamhet är belägen i Sandö och i Revinge. Detta utesluter dock inte att avtalet kan komma att användas av andra verksamheter inom MSB.