Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hjällbo, Strukturplan - Generalkonsultuppdrag
Referensnummer: FBU 2019-0011
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar uppdraget att ta fram en stark idé för området Hjällbo i nordöstra Göteborg, vilken ska ta form i en övergripande strukturplan. Strukturplanen kommer att utgöra underlag för fortsatt utveckling i Hjällbo. I uppdraget som generalkonsult ingår att sätta samman ett multidisciplinärt team med tidigare erfarenhet och kunskap av liknande projekt med motsvarande komplexitet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71312000 Byggnadsteknisk rådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen