601393-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Lerum: Socialt arbete
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Personlig assistans
Referensnummer: KS19.734
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85310000 Socialt arbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar utförande av personlig assistans enligt 51 kap. socialförsäkringsbalken (SFB)
Och enligt 9 § 2 punkten lag om stöd och service till vissa funktionshindrade (LSS) för barn, ungdomar
Och vuxna bosatta i Lerums kommun och som valt kommunen som assistansanordnare. Uppdraget
Omfattar även utförande av övriga, av kommunen tilldelade, ärenden av personlig assistans enligt upphandlingsdokumentet. I uppdraget ingår också utförandet av delegerade, instruerade och ordinerade hälso- och sjukvårdsinsatser för de assistansberättigade som ingår i kommunal hemsjukvård.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85312000 Socialvård utan inkvartering, 85312400 Annan omsorg än den som tillhandahålls av boendeinstitutioner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen