60146-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Varberg: Skötsel av trädgårdar och parker
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skötsel av utemiljö
Referensnummer: 21/2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77311000 Skötsel av trädgårdar och parker
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser tjänster inom skötsel av utemiljö. Framförallt skötsel av gräsmattor men även tjänster inom trädgårdsskötsel, såsom exempelvis skötsel av rabatter, buskar, grusgångar, asfalt- och andra hårdgjorda ytor med mera.
Anbud ska lämnas på svenska språket.
Följande myndigheter omfattas av detta avtal:
Varbergs kommunOrg.nr: 212000-1249432 80 Varberg
Varbergs Fastighetsaktiebolag (VFAB)Org.nr: 556082-0705432 80 Varberg
Varberg Vatten ABOrg.nr: 556768-1977
Hallands Hamnar Varberg ABOrg.nr: 556453-6599432 21 Varberg
Objekten befinner sig inom Varbergs kommun.
Anbud ska omfatta hela uppdraget.
Ramavtal kommer att tecknas med en (1) entreprenör för hela uppdraget.
Den anbudsgivare som har kvalificerat sig och som har lägst anbudspris kommer att antas.
Denna upphandling genomförs med tillämpning av Öppet förfarande enligt bestämmelserna i lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU).
AFB. 15 Ersättningsform för anbudsgivning
Utgår ej.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77211400 Trädfällning, 77300000 Trädgårdstjänster, 77314000 Markskötsel, 77340000 Beskärning av träd och klippning av häckar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Administrativa Föreskrifter
Dessa administrativa föreskrifter ansluter till AF AMA 12.
All kommunikation i detta och kommande projekt ska ske på det svenska språket.
AFA.11 Byggherre
AFA.21 Översiktlig information om objektet
Objektet avser de upphandlande myndigheternas behov av att köpa entreprenader/tjänster inom skötsel av utemiljö. Objekten befinner sig inom Varbergs kommun. Uppdraget omfattas av ett antal fastigheter där skötsel ska utföras enligt efterfrågat behov och krav på skötselnivå samt efter avrop. Fastigheter och omfattning kan komma att förändras under avtalstiden.
Avtal kommer att tecknas för maximalt 4 år.
AFA.22 Objektets läge
Objekten är belägna inom Varbergs kommun. Anbudsgivare är skyldig att före anbuds avgivande besöka arbetsplatsen och göra sig väl förtrogen med förutsättningar som kan påverka anbud och arbetenas bedrivande. Anbudsgivaren förutsätts att genom egna undersökningar på platsen ha skaffat sig närmare kännedom om arbetsförhållanden, terrängens beskaffenhet, verklig omfattning (då vissa uppgifter i förfrågningsunderlaget är historiska), framkomstmöjligheter och andra omständigheter som kan inverka på anbudsräkning.
AFB.12 Upphandlingsförfarande vid offentlig upphandling
AFB.13 Entreprenadform
Utförandeentreprenad.
I förekomande fall där beställaren så begär (exempelvis vid nyanläggningar/förändringsinsatser) efterfrågas projektering/ förslag på åtgärder (totalentreprenad). Motsvarande koder i AFC gäller i dessa fall för AFD i tillämpliga delar.
AFB.14 Ersättningsform
Svenska kronor (SEK) exkl moms.
AFB.21 Tillhandahållande av förfrågningsunderlag
Denna upphandling har offentliggjorts och publicerats i allmänt tillgänglig databas, på beställarens hemsida, samt i förekommande fall i Official Journal (TED). Beställaren använder i denna upphandling elektronisk anbudsgivning via upphandlingssystemet TendSign. Anbudsgivare som vill delta ska lämna in elektroniskt anbud i systemet. Anbud tas ej emot på annat sätt. Det är anbudsgivarens ansvar att kontrollera att det konto som finns registrerat i TendSign, och genom vilket anbud lämnas, är uppdaterat med aktuella uppgifter såsom organisationsnummer, adress etc.
Anbudsgivare får genom TendSign:
• Tillkommande information. • Kontroll av att alla frågor ställda i förfrågningsunderlaget är besvarade vid avlämnandet För tillgång till systemet krävs en inloggning. Användarnamn och lösenord erhålls genom att göra en enkel registrering på www.tendsign.com.
Det är kostnadsfritt för leverantörer att använda systemet och att lämna anbud. Efter genomförd registrering fås omedelbar tillgång till systemet.
Tekniska frågor om systemet ställs till Visma TendSign support per e-post: tendsignsupport@visma.com. Manual, instruktionsfilm och vanliga frågor och svar finns på www.tendsign.com/support.