601461-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Angered: Byggnation av vattenreningsverk
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
ALEL UF - E3 Maskinentreprenad (VA-Process)
Referensnummer: 21/33
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45252210 Byggnation av vattenreningsverk
II.1.4.
Kort beskrivning
Befintlig processanläggning ska kompletteras med ett ultrafiltersteg som
kommer placeras i en ny fristående byggnad. Den byggnaden ska även innehålla installationer och utrymmen för processkemikalier och allmänna utrymmen.
E3 innebär i huvudsak att inom den nya byggnaden utföra maskin‐ och elarbeten vilket bland annat innebär montage och installation av maskiner, större stålbehållare för kalk, rostfria rör, ventiler, övriga objekt samt leverans av material för inbyggnad till exempel ingjutningsgods.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45232430 Vattenrening, 45350000 Maskintekniska installationer, 45351000 Maskintekniska installationsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen