601477-2021 - ResultatSverige-Henån: Byggnation av avloppsreningsverk
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ellös Avloppsreningsverk - Utbyggnad
Referensnummer: Dnr. 12-2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45252127 Byggnation av avloppsreningsverk
II.1.4.
Kort beskrivning
Orust framtida avloppsrening skall byggas!
Orust kommun är en samhällsbyggare i framkant som driver och utvecklar vatten och avfallstjänster med miljöfokus. Varje dag, året runt, förser vi tusentals Orust-bor med rent och gott kranvatten, renar avloppsvatten och ser till att avfallet tas om hand. Tillsammans med invånare och företag arbetar vi för att Orust ska bli en hållbar kommun i världsklass. Vi inbjuder nu leverantörer att lämna anbud avseende om- och tillbyggnad av Ellös avloppsreningsverk.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45232421 Reningsverk, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen