Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kemikalier VA
Referensnummer: WBAB 2021/189
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 24000000 Kemiska produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Genom denna upphandling kommer det att kunna skapas gemensamma köp av kemikalier genom WBAB för både Ludvika och Smedjebackens vatten- och avloppsreningsverk.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 8 700 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 1
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Järnsulfat till avloppsreningsverk
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 24000000 Kemiska produkter, 24962000 Vattenreningskemikalier
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Polyaluminiumklorid, samt blandprodukter med polyaluminiumklorid och polymer till avloppsreningsverk
Del nr: 2
Ytterligare CPV-kod(er) 24962000 Vattenreningskemikalier