60158-2020 - Frivillig förhandsinsynSverige-Stockholm: Skrivbyråtjänster
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsultuppdrag till KTH:s järnvägsgrupp
Referensnummer: S-20200189
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
92312211 Skrivbyråtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
KTH Järnvägsgruppen ska efter ett uppehåll ta fram nya statusrapporter och nyhetsbrev för spridning av forkningsresultat. För detta behöver forskningscentrat anlita en konsult som fungerar som redaktör och hjälper till med att ta fram text, intervjua personer, ta fram bildmaterial och göra den slutliga layouten. Då konsulten självständigt kommer att producera text, välja ut material etc. behövs specialistkunskap kring forskningscentrumets verksamhet samt av branschen i allmänhet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79822500 Grafisk formgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Järnvägsgruppen på KTH är ett tvärvetenskapligt forskningscentrum bestående av nio forskargrupper som var och en representerar ett eller flera ämnesområden inom järnvägsområdet. Forskningscentrumet har tidigare gjort forskningsresultaten tillgängliga via en statusrapport samt via nyhetsbrev. Efter ett uppehåll har Järnvägsgruppen nu beslutat sig för att på nytt upprätta en statusrapport och ett nyhetsbrev. För statusrapporten behövs en redaktör som tar fram text, material och genomför intervjuer. Konsulten förväntas arbeta självständigt och ska kunna genomföra alla delar för statusrapporten, från informationsbearbetning och textskapande, till intervjufrågor och redigering. Konsulten förväntas lämna en helt färdig rapport till järnvägsgruppen.