601589-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Landvetter: Snöröjning
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Snöröjning Göteborg Landvetter Airport
Referensnummer: SDA 2021-00672
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90620000 Snöröjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling avser snöröjning och snöbortforsling på Göteborg Landvetter Airport.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 12 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Behovet delas upp i två uppdrag, ett för snöröjning med halkbekämpning och bortforsling av snö.