601593-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Transportutrustning och transporthjälpmedel – Ramavtal Snöskoterkälkar
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal Snöskoterkälkar
BeskrivningUpphandlingen omfattar ett ramavtal av snöskoterkälkar innehållande två modeller, tung och lätt samt reservdelar och tekniskt stöd. Avtalslängd är 2 år + 2 år förlängning. FMV vill uppmärksamma anbudsgivarna om följande: - För denna upphandling tillämpas utvärdering av anbudsprover. Se avsnitt "3.7 Anbudsprov m.m." för mer information. - Notera särskilt att med anbudet skall följande ifyllda bilagor inkomma: Bilaga 7, Svarsmatris, Snöskoterkälkar, 24FMV4951-7 Bilaga 8, Prisutvärdering Snöskoterkälkar, 24FMV4951-8 Bilaga 9, Intyg EU sanktioner - Även förhandsinfo gällande referensuppdrag ska inkomma med anbudet enligt instruktioner under avsnitt "15.2 Del IV (C) För varukontrakt: Utförande av leveranser av angiven typ".
Intern identifierare24FMVU2575
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 34000000 Transportutrustning och transporthjälpmedel
Ytterligare klassificering (cpv): 34132000 Snöskotrar, 34223000 Släp- och påhängsvagnar, 34420000 Skotrar och cyklar försedda med hjälpmotor
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
BeskrivningUpphandling omfattar ett ramavtal av snöskoterkälkar innehållande två modeller (Tung/Lätt) samt reservdelar och tekniskt stöd. Avtalslängd är 2 år + 2 år förlängning.
Intern identifierareRamavtal Snöskoterkälkar