601685-2022 - ResultatSverige-Varberg: Musikinstrument
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Musikinstrument
Referensnummer: KS 22/37
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
37310000 Musikinstrument
II.1.4.
Kort beskrivning
Varbergs kommun bjuder in till upphandling av ramavtal avseende leverans av musikinstrument och musiktillbehör.
Omfattning
Upphandlingen omfattar leverans av musikinstrument och musiktillbehör för musikundervisning i kommunens skolor, förskolor, kulturskolor samt övrig kommunal verksamhet som efterfrågar denna typ av varor och tjänster. Upphandlingen omfattar även tjänsterna reparation och service av musikinstrument.
Upphandlingen kommer att resultera i ramavtal för löpande avrop av det samlade behovet under avtalstiden.
Upphandlingen är uppdelad i sex (6) delområden.
Blåsinstrument
Stråkinstrument
Stränginstrument
Pianoinstrument
Slagverksinstrument
PA och studioutrustning
Ramavtal kommer att tecknas med en eller flera leverantörer per delområde.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
32342400 Ljudanordningar, 32342410 Ljudutrustning, 32343000 Förstärkare, 37311000 Tangentinstrument, 37312000 Bleckblåsinstrument, 37313000 Stränginstrument, 37316000 Slaginstrument
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Varbergs kommun bjuder in till upphandling av ramavtal avseende leverans av musikinstrument och musiktillbehör. Upphandlingen omfattar även tjänsterna reparation och service av musikinstrument.
Allmän orientering
Varbergs kommun inbjuder till upphandling av ramavtal avseende leverans av musikinstrument och musiktillbehör för musikundervisning i kommunens skolor, förskolor, kulturskolor samt övrig kommunal verksamhet som efterfrågar denna typ av varor och tjänster. Upphandlingen omfattar även tjänsterna reparation och service av musikinstrument.
Vill du veta mer om Varbergs kommun gå in på www.varberg.se
Avrop kommer att ske genom särskild fördelningsnyckel.
Föregående års (2018-10 -- 2022-09) totala volym var ca 2 500 000 SEK och kan ses som en indikation på kommande volym men kan dock inte garanteras.
Omfattningen kan komma att förändras under avtalstiden. Leverantören förbinder sig att leverera den upphandlande myndighetens verkliga behov.
Beställaren garanterar ingen specifik volym då den verkliga volymen både kan överstiga samt understiga angivna volymer. Anbudsgivaren ska leverera de kvantiteter utav varor och tjänster som avropas.
TakvolymTakvolym för ramavtalet uppgår till 3 000 000 SEK. Om ramavtalets omsättning uppnår angiven takvolym eller detta förhållande förväntas inträffa inom en snar framtid har Varbergs kommun rätt att säga upp ramavtalet till omedelbart upphörande. En sådan uppsägning påverkar inte giltigheten av kontrakt som ingåtts med stöd av ramavtalet dessförinnan.
Allmänt
Anbudet ska lämnas enligt upphandlingsdokumentet av behörig företrädare och vara författat på svenska. Anbudsgivaren ska vara bunden av sitt anbud till och med 2023-01-31
Intyg och certifikat lämnas på svenska men accepteras även på engelska. Om originalintyget är på ett annat språk, ska en översättning till svenska eller engelska bifogas med intyget.