Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sterila engångsset och instrument
Referensnummer: RS 2020-07520
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling avser sterila engångsset och instrument för VGR, främst till primärvård och akutverksamhet, såsom operation och sterilenheter. Detta sortiment ersätter de flergångsalternativ som inte tillhandahålls av regionens sterilverksamheter. Ur miljöaspekt har även engångsinstrument i plast efterfrågats, med motsvarande funktion som stål.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33141000 Engångsartiklar för icke-kemiskt medicinskt bruk och hematologiska förbrukningsartiklar, 33162000 Apparatur och instrument för operationssalar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen