See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Mark- och anläggningsarbeten med strategisk partnering som arbetsform
Beskrivning: Entreprenaden omfattar mark- och anläggningsarbeten i Falu kommun. Detta innefattar nyanläggning, underhåll, renovering och reparationer. Exempel på uppdrag som omfattas av avtalet är markentreprenader, anläggning av gator och vägar, gång och cykelvägar, betongarbeten, ledningsnät, broar, kajmurar, torg, parker och lekytor. Även mindre arbeten kommer att ingå, så som anläggning av växtbäddar, dränering, grävningsarbeten, renovering av lekytor, byte av sand, fallsand och gummiasfalt. Vissa arbeten kommer att vara av akut karaktär.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:95283:Lot:1
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Ev. kontraktsförlängning med 2 år.