601798-2020 - PlaneringSverige-Stockholm: Konsulttjänster för företagsutveckling
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förhandsmeddelande om upphandling av nytt ramavtal för kompetensförsörjning
Referensnummer: 2.7-33105/2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79411100 Konsulttjänster för företagsutveckling
II.1.4.
Kort beskrivning
Socialstyrelsen har behov av en helhetslösning för tillhandahållande av konsulter och administration kring dessa. Upphandlingen består av tre avtalsområden vilka innehåller nedanstående kompetensområden.
Ramavtalsområde 1
— Experter
Ramavtalsområde 2
— Hälsoekonomi
— Kontors- och fastighetstjänster
— Kommunikation
— Projektstöd och ledning
— Webbutveckling
Ramavtalsområde 3
— IT-tjänster
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72224000 Konsulttjänster för projektledning, 75000000 Offentlig förvaltning, försvar och socialförsäkringstjänster, 79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster, 79412000 Finansiella konsulttjänster, 79620000 Förmedling av personal, även tillfälligt anställda, 79996000 Företagsadministration
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen