601807-2019 - PlaneringSverige-Stockholm: Uppförande av taklag, takläggning och tillhörande arbeten
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Takomläggning & utvändig målning, Slöjdvillan
Referensnummer: PU002396
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45261000 Uppförande av taklag, takläggning och tillhörande arbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Komplett omläggning av yttertaket.
Komplett utvändig målning.
Tegel, strö- och bärläkt, papp samt avrinning.
Vindskivor och plåtar samt ny taksäkerhet.
Underliggande eventuell skadad konstruktion
Åtgärdas. Takkupa baksida kläs med papp eller plåt.
Fasad: Fasad panel och snickerier byts på vissa delar.
Målning: Komplett utvändig målning av fasad.
Verandafönster kittas om och målas in- och
Utvändigt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Komplett Takomläggning och utvändig målning