601818-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Mjölby: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ny F-6 Skola Mjölby inkl. idrottshall
Referensnummer: UH-2023-124
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Mjölby kommun planerar för en ny 3 parallellig F-6 skola med tillhörande fullstor delbar idrottshall, tillagningskök samt utemiljö. Skolan dimensioneras för 630 elever. Skolan och Idrottshallen ska byggas enligt IG Passivhus Classic.
Projektet består av två huvudbyggnader – skola och idrottshall. Skolan uppförs i tre våningsplan och med huvudsakliga omfattningen basrum, studieyta, grupprum, specialsalar, matsal, tillagningskök och personalavdelning. Utvändiga miljön består av ny markplanering innefattande lekmiljö, dagvattenmagasin, fettavskiljare, reservvatten, förrådsbyggnader och lastkaj mm. Idrottshallen består av idrottslokal, omklädningsrum och utbildningslokaler mm.
Projektet är en totalentreprenad. Beställaren har valt att genomföra Entreprenaden med utökad samverkan.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 250 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45210000 Byggnadsanläggning, 45212000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för fritidsaktiviteter, idrott, kultur, inkvartering och restaurangverksamhet, 45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar, 45214000 Bygg- och anläggningsarbeten: undervisnings- och forskningsbyggnader, 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ytor
Skolbyggnad ca 8100 m2 LOA
Idrottshallens ca 1950 m2 LOA
Tomtens area: ca 31 000 m2