Typ av upphandlande myndighet Annan typ: Kommunalt bolag
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Arkitekter till Liseberg AB
Referensnummer: 22-0288
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71200000 Arkitekttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ramavtal för tekniska konsulter – Arkitekttjänster. Uppdragen är av varierande omfattning, komplexitet och storlek men samtliga kan generellt sägas omfattas inom marknadsområdet - Servicebranschen.
Generellt följer arkitektuppdragen den vedertagna projektprocessen med förstudie, program, projektering, förfrågningsunderlag och bygghandlingar. Samtliga arkitektuppdrag utförs enligt ABK09.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71210000 Arkitektoniska konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen