601867-2020 - KonkurrensutsättningSverige-NORRKÖPING: Telekommunikationstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kommunikation som tjänst
Referensnummer: 2019-2408
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
64200000 Telekommunikationstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Kriminalvårdens avtal för Kommunikation som tjänst löper ut och ny upphandling ska genomföras. Myndigheten beslutat utöka omfattningen gentemot tidigare upphandling genom att inkludera även LAN-kommunikationsprodukter med tillhöriga tjänster, samt AV-produkter med tillhöriga tjänster.
Upphandlingen avser ett nytt kontrakt avseende “Kommunikation som tjänst” och omfattar följande
Delområden;
Samtlig tjänster för telefoni; fast telefoni, mobil såsom tjänst, samtlig specialtelefoni såsom för
Intagna (INTIK) samt advokattelefoni såsom tjänst, DECT såsom tjänst, växeltjänster,
Telefonisttjänster, samt tillbehör för telefoner,
Samtliga WAN-förbindelser mellan samtliga verksamhetsställen inom Kriminalvården såsom
Tjänst,
Samtliga LAN-produkter inklusive tjänster för support, övervakning och konsultation,
Videomötesprodukter inklusive tjänster för support, designstöd, utbildning och installation,
AV-produkter inklusive tjänster för support, designstöd, utbildning och installation.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
32320000 TV-utrustning och audiovisuell utrustning, 32321200 Audiovisuell utrustning, 32321300 Audiovisuellt material, 32323300 Videoutrustning, 32550000 Telefonutrustning, 51300000 Installation av kommunikationsutrustning, 64210000 Telefon- och dataöverföring, 64214200 Telefonväxeltjänster, 72700000 Datanätstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kriminalvårdens avtal för Kommunikation som tjänst löper ut och ny upphandling ska genomföras. I samband med detta har Myndigheten beslutat utöka omfattningen gentemot tidigare upphandling genom att inkludera även LAN-kommunikationsprodukter med tillhöriga tjänster, samt AV-produkter med tillhöriga tjänster.
Upphandlingen genomförs som konkurrenspräglad dialog. Upphandlingen avser ett nytt kontrakt avseende “Kommunikation som tjänst” och omfattar följande