Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Myndighetsbesiktningar - DIS
Referensnummer: 311/20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71630000 Teknisk besiktning och provning
II.1.4.
Kort beskrivning
Det här DIS:et avser Tekniska konsulter Myndighetsbesiktningar och för beställningar över 100 000 SEK. Beställningar under 100 000 sker från ett separat upphandlat ramavtalDis:et är uppdelad i följande underområden:
• Brandrevision
• Elrevision
• Energideklaration
• Hiss
• Köldmedia
• Lekplatser
• Traverser
• Motordrivna portar
• OVK
• Rulltrappor
• Tryckkärl
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71314000 Energi och tillhörande tjänster, 71315410 Inspektion av ventilationssystem, 71631000 Teknisk besiktning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen