Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förhandsmeddelande om upphandling av entreprenad
Referensnummer: AUTO
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Förhandsinformation om kommande upphandling avseende VA-försörjning och vägbyggnation i projektet Alsike-Nord Etapp 2b, Knivsta kommun.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45112000 Grävning och schaktning, 45231000 Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar, 45332200 VA-arbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
VA-försörjning och vägbyggnation i projektet Alsike-Nord Etapp 2b, Knivsta kommun
Roslagsvatten planerar för att annonsera rubricerad utförandeentreprenad (AB04) i form av en generalentreprenad och i enlighet med Lag (2016:1146) om upphandling inom försörjningssektorerna. Annonsen förväntas publiceras i december 2021. Entreprenadstart beräknas till februari 2022 och driftsättning/slutleverans beräknas till juni 2022. Objektet består av en nybyggnation av infrastruktur inom detaljplan Alsike Nord Etapp 2b i Knivsta kommun. Den nya infrastrukturen kommer att försörja en nyuppförd idrottshall samt befintliga och nya bostäder i Norra Alsike. Entreprenaden omfattar gatuarbeten, VA-arbeten, el- och fiberkanalisation dvs ombyggnation och förlängning av Lustigkullagatan samt Norra Alängsvägen i Alsike (ca 360 m). Entreprenaden utförs i två skeden: Skede 1 innefattar VA samt gata upp till färdig AG, skede 2 (ingår ej i denna upphandling) innefattar finplanering.