601963-2021 - PlaneringSverige-Markaryd: Byggnadsanläggning
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI - Ramavtal Hantverkstjänster inom tio områden
Referensnummer: KS 2021/311
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Markaryds kommun avser att upphandla ramavtal inom flera olika yrkesområden avseende hantverkstjänster.
Med denna RFI får ni möjlighet att återkoppla till oss innan vi annonserar upphandlingen. Vi är tacksamma är vi för synpunkter på avtalsvillkoren. Vi kommer att utgå från en gemensam AF del som ansluter till AMA12.
Inom respektive yrkesområde kommer vi att teckna avtal för diverse yrkeskategorier. Vi skulle uppskatta synpunkter kring yrkeskategorier samt hur dessa definieras och särskiljs.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45261000 Uppförande av taklag, takläggning och tillhörande arbeten, 45261310 Plåtslageri, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331100 Installation av centralvärme, 45331200 Installation av ventilation och luftkonditionering, 45331210 Installation av ventilation, 45331230 Installation av kylutrustning, 45421000 Snickeriarbeten, 45431000 Golv- och plattläggning, 45432100 Golvläggning och beläggning, 45432110 Golvläggning, 45441000 Glassättning, 45442100 Målning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
RFI Hantverkstjänster