601978-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Hälsovårdstjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Naprapater och Kiropraktorer Region Västmanland 2023
Referensnummer: IN-IN23-0276
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85100000 Hälsovårdstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Västmanland genomför upphandling avseende ramavtal med leverantörer som ska driva naprapat- respektive kiropraktormottagning på följande orter/områden i Västmanlands län i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten:
- Västerås
- Sala
- Hallstahammar/Surahammar
- KAK (Kungsör, Arboga, Köping)
- Norra länsdelen (Fagersta, Norberg, Skinnskatteberg)
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 33 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: A1-B5
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling består av följande delar (anbudsområden) för naprapater respektive kiropraktorer:
Mottagningarna ska vara placerade i Västmanlands län på någon av orterna angivna ovan.
Anbud kan lämnas på ett eller flera anbudsområden och för en eller flera naprapater och/eller kiropraktorer. Det antal leverantörer per anbudsområde köparen önskar anta framgår av upphandlingsdokumenten.