Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hygienhjälpmedel
Referensnummer: 2023:03
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 44411000 Sanitetsgods
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser de skånska kommunernas huvudsakliga inköpsbehov av hygienhjälpmedel.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33192000 Möbler för sjukvårdsändamål, 33196000 Medicinska hjälpmedel, 39110000 Säten, stolar och relaterade produkter, och tillhörande delar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen