602115-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Banktjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Banktjänster
Referensnummer: KS 2023/0956
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66110000 Banktjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar följande tjänsteområden:
Infrastrukturtjänster för den centrala likviditetshanteringen.
Betalningstjänster för kommunens in- och utbetalningar.
Option på kort- och betalningslösningar.
Med infrastruktur avses kommunens koncernkontostruktur med bankkonton och kontokredit, fakturering, tillgänglighet och service, tjänster mot kommunen och teknik och säkerhet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inbjudan
Lunds kommun samt kommunens hel- och majoritetsägda bolag Lunds Rådhus AB, Lunds Kommuns Fastighets AB, Lunds Kommuns Parkerings AB, Visit Lund AB, Fastighets AB Lunds Arena och Kraftringen Energi AB (Publ) med tillhörande dotterbolag inbjuder härmed Leverantörer att lämna anbud i upphandling avseende banktjänster. Offererade tjänster ska finnas tillgängliga och implementerade senast när avtalet träder i kraft.
Upphandlingen omfattar följande tjänsteområden:1 Koncernkontostruktur2 Koncernkontokredit 3 Internetbank4 Betalningsförmedling5 Löneförmedling (enbart Lunds Kommuns Fastighets AB och Kraftringen Energi AB (Publ) )6 E-fakturor7 Bank-ID kontroll och signering8 Option gällande kortlösning
Uppdragets omfattning i detalj framgår av upphandlingsunderlaget i dess helhet.
Upphandlande myndigheter (Beställare av upphandlande tjänst)Respektive organisationsnummer är en egen upphandlande myndighet i denna upphandling och fattar därmed ett eget tilldelningsbeslut samt tecknar ett eget ramavtal.
Ramavtal tecknas med en LeverantörBeställaren avser att teckna Ramavtal med en (1) Leverantör som lämnat det ekonomiskt mest fördelaktiga anbudet baserat på pris och kvalitet.
Tillhandahållande av upphandlingsdokumenten
Upphandlingsdokumenten tillhandahålls enbart elektroniskt via upphandlingsverktyget Tendsign (se www.tendsign.com).
Inlämning av anbud
Anbudet ska lämnas elektroniskt i systemet Tendsign via webbplats www.tendsign.com.Endast elektroniska anbud accepteras.
Om Anbudslämnaren avstår från att svara på något av de ställda kraven kommer detta att tolkas som att kravet inte kan uppfyllas eller att kravet inte accepteras och därmed kommer anbudet att förkastas.
Sista anbudsdag
Anbud ska vara Beställaren tillhanda senast 2023-11-01.
Anbud som inte är Beställaren tillhanda inom utsatt tid kommer att förkastas.