II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Nyköpings kommun avser upphandla uppdragstagare för att driva arbetet inom Campus Nyköping Företag, med inriktning på kompetensförsörjning för näringslivet i Nyköpings kommun. Uppdraget kommer att ligga på en person. Uppdragstagaren kommer att arbeta i nära samarbete med Näringslivsenheten i Nyköpings kommun, Campus Nyköping och en styrgrupp från näringslivet. Uppdraget innebär att undersöka vilka behov som finns inom näringslivet för att sedan initiera kompetensutvecklingsprojekt inom olika branscher samt att skapa vägar för kompetensförsörjning och matchning med utgångspunkt från hur näringslivet ser på kompetensbehovet.