60240-2022 - PlaneringSverige-Johanneshov: Rörmaterial
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Extern remiss: Rörmaterial
Referensnummer: 22/30
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44164300 Rörmaterial
II.1.4.
Kort beskrivning
HBV har för avsikt att upphandla rörmaterial. Med denna externa remiss ges marknaden möjlighet att lämna synpunkter på ett preliminärt underlag.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44000000 Konstruktioner och konstruktionsmaterial; konstruktionshjälpmedel (utom elutrustning), 44140000 Byggmaterialrelaterade produkter, 44190000 Diverse byggmaterial, 44400000 Diverse industriframställda produkter och tillhörande föremål, 44411000 Sanitetsgods, 44600000 Tankar, reservoarer och behållare; värmeledningselement och centralvärmepannor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Extern remiss:
HBV har för avsikt att upphandla rörmaterial. Med denna externa remiss får potentiella leverantörer samt andra intressenter möjlighet att lämna kommentarer och synpunkter på ett preliminärt underlag.
Upphandlingen avser ramavtal gällande leveranser av rörmaterial såsom: badrumsporslin, VVS-armaturer, badkar, rörkopplingar, vattensparprodukter, rörledningar för vatten och värme, avloppsrör, pumpar, värmeradiatorer, disk-och tvättbänkar, rensutrustning, rörverktyg, brunnar, kollektorrör för bergvärme etc.