602452-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Medicinsk utrustning – EEG utrustning LTM
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelEEG utrustning LTM
BeskrivningLTM (long term EEG-monitoring), även kallat anfallsregistrering med video-EEG eller bara video-EEG, innebär en kontinuerlig registrering av EEG (elektroencefalogram = ”hjärnvågor”) och samtidig videoregistrering. Syftet är att fånga episoder som misstänks utgöra epileptiska anfall, och såväl EEG-mönster som kliniska tecken analyseras och sätts samman inför slutbedömning. Registreringen pågår vanligen flera dygn. EEG LTM utgör en hörnsten i grundläggande utredning av svårbehandlad epilepsi.
Intern identifierareRS 2025-00228
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 33100000 Medicinsk utrustning
Ytterligare klassificering (cpv): 33121100 EEG-apparater
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000