602459-2022 - ÄndringSverige-Kil: Lås
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Digitala lås/ Nyckelfri hemtjänst
Referensnummer: UH-2022-32
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44521100 Lås
II.1.4.
Kort beskrivning
Kils kommun välkomnar till anbudsgivning avseende nyckelfria lås med tillhörande låssystem.
Syftet med upphandlingen är att tillgodose behovet av nyckelfria lås och därtill hörande system till kunder inom kommunen som beviljas hjälp och insatser enligt Socialtjänstlagen (SoL), Hälso- och sjukvårdslagen (HSL) eller enligt Lag om särskild service för vissa funktionshindrade (LSS) i någon omfattning samt för medicinskåp. Vidare är upphandlingens syfte med införande av systemet att ge ökad trygghet för kunderna, en mer effektiv vård och omsorg samt en förbättrad arbetsmiljö med reducerad stress för medarbetarna. Syftet är också att öka säkerheten genom att öka kvaliteten gällande nyckelhantering.
Kommunen vill även integrera den digitala nyckelhanteringen med verksamhetssystemet för vård och omsorg. Därmed förväntas ytterligare kvalitetshöjande och tidsbesparande effekter uppnås såsom minskad dubbeladministration och förenklad dokumentation.
Vi emotser ert anbud med intresse.