602502-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas) – Upphandling: Odlingsautomation till Klinisk Mikrobiologi - Automatiserat system för utodling av bakteriologiska odlingsprover
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelUpphandling: Odlingsautomation till Klinisk Mikrobiologi - Automatiserat system för utodling av bakteriologiska odlingsprover
BeskrivningRegion Västerbotten, Region Norrbotten och Region Jämtland-Härjedalen har alla för avsikt att anskaffa automatiserat system för utodling av bakteriologiska odlingsprover för ett standardiserat odlingsförfarande, ökad kvalitet och säkrare resistensbestämningar. Vi ser också vinster i personalplanering och arbetsmiljö, vilket ger bättre förutsättningar för personalen att ha ett friskt arbetsliv. Vi är intresserade av odlingsrobotar, smarta inkubatorer, resistensbestämning och programvaror för beslutsstöd i laboratorieautomation. Region Västerbotten är intresserade av en automationsbana som är utbyggbar över tid medan Region Norrbotten och Region Jämtland-Härjedalen främst är intresserade av odlingsrobotar med möjlighet till utbyggnad med vidare automation i ett senare skede.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94566:Lot:1