Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Däck, fälg, däckservice, däckhotell
Referensnummer: 2019-O000080
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34350000 Däck till lätta och tunga fordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattar däckservice och däckhotell inklusive köp av däck och fälgar till övriga specificerade orter i Skåne.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 8 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34351100 Bildäck, 34352100 Lastbilsdäck, 34913200 Regummerade däck
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser däck och fälgar till personbilar, lätta lastbilar, tunga lastbilar, ambulansfordon samt i viss mån även däckservice och däckhotell.