602550-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Gaser
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Laboratoriegas på flaska
Referensnummer: C 2019-1829
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24100000 Gaser
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling syftar till att tillgodose Chalmers behov av laboratoriegas på flaska. Upphandlingen ska resultera i ett ramavtal. Upphandlingen omfattar Chalmers sammantagna behov av laboratoriegas (rena, högrena och gasblandningar inklusive kundanpassade blandningar). Behovet av laboratoriegas på flaska är utspritt på Chalmers då flera olika institutioner gör beställningar.
Upphandlingen är utformad så att Chalmers efterfrågar de gaser/blandningar som vi har hög förbrukning på eller som vi ser att vi kommer att behöva under den närmaste fyraårsperioden. För att se vilka gaser som Chalmers är i behov av initialt, vänligen se bifogad pris och produktbilaga (bilaga 1).
I bilaga 1 anges på ett flertal platser flera olika flaskvolymer (10, 20 och 50 liter). På de flaskvolymer där uppskattad volym inte har angetts är volymen okänd.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
24111000 Väte, argon, ädelgaser, kväve och syre
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling syftar till att tillgodose Chalmers behov av laboratoriegas i flaska. Upphandlingen ska resultera i ett ramavtal.
Upphandlingen omfattar Chalmers sammantagna behov av laboratoriegas (rena, högrena och gasblandningar inklusive kundanpassade blandningar).
Om upphandlingen
Då Chalmers verksamheter ständigt utvecklas och förändras kan behovet av gaser/blandningar som inte anges i detta underlag uppkomma under avtalsperioden.
Antagen leverantör ska därför kunna offerera andra gaser om och när det blir aktuellt.