602565-2019 - KonkurrensutsättningSverige-ALVESTA: Bokbussar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kulturfordon
Referensnummer: 2019-488
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34144760 Bokbussar
II.1.4.
Kort beskrivning
Kultur och Fritidsförvaltningen upphandlar biblioteksfordon
Allmän orientering
Alvesta kommun inbjuder till anbudsgivning gällande köp av ett (1) kulturfordon i enlighet med detta upphandlingsunderlag.
Fordonets totalkostnad exkl optioner får ej överstiga 4,25 miljoner SEK.
Fordonet ska drivas med biodiesel (godkänd för HVO) och ha en räckvidd om minst 50 mil per tankning.
I det fall något av kraven begränsar utbudet, önskar den upphandlande myndigheten att anbudsgivare snarast möjligt informerar om detta, så att kraven eventuellt kan justeras senast en vecka innan anbudstiden går ut.
Upphandlingen genomförs av Alvesta kommun på uppdrag av Kultur och Fritidsförvaltningen.
Upphandlingsförfarande
Denna upphandling genomförs med tillämpning av upphandlingsformen öppet förfarande enligt lagen (2016:1145) om offentlig upphandling.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
I underlaget används omväxlande begreppen "fordon", "biblioteksfordon", "kulturfordon" och "bokbuss". Det som avses är ett fordon som främst ska fylla funktionen av en mobil biblioteksfilial med även nyttjas av andra kommunala aktörer.
Fordonets totalkostnad exkl optioner får ej överstiga 4,25 miljoner SEK. Beställaren förbehåller sig rätten att avbryta upphandlingen i de fall samtliga anbudspriser överstiger budget.
De mått som anges i upphandlingsunderlaget är ca-mått. Alvesta kommun accepterar rimliga avvikelser.
Upphandlande myndighet