602613-2022 - PlaneringSverige-Stockholm: Postgång
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
EXTERN REMISS Postförmedlingstjänster 2021
Referensnummer: 22/23
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
64110000 Postgång
II.1.4.
Kort beskrivning
Välkomna att inkomma med synpunkter och upplysningar inför kommande upphandling av ett statligt ramavtal för postförmedlingstjänster.
Den externa remissen finns tillgänglig via: https://www.avropa.se/Upphandlingar/postformedlingstjanster/.
Synpunkter och upplysningar bifogas via e-post till elin.olsson@kammarkollegiet.se.
Vänligen inkom med svar senast 2022-11-09.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
64112000 Posttjänster för brev, 64113000 Posttjänster för paket, 64121100 Postutdelning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Brev- och paketförmedlingstjänster.