60266-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Fagersta: Avlägsnande av slam
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Slamtömning i Fagersta och Norbergs kommun
Referensnummer: 2019.5
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90513600 Avlägsnande av slam
II.1.4.
Kort beskrivning
Norra Västmanlands Kommunalteknikförbund svarar för den kommunaltekniska verksamheten åt Fagersta och Norbergs kommun som är belägna i Norra Västmanland.
Nedanstående tjänster ska ingå i avtalet.
Slam från rännstensbrunnar samt underhållsspolning av kommunens spill och dagvattennät.
Slam från fettavskiljare.
Slam från reningsverk.
Slam fån avloppspumpstationer.
Filmning av ledningar.
Sugning av rännstensbrunnar.
Rotskärning/rensning av ledningar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90510000 Avfallshantering, 90513900 Hantering av slam
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen