Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hjälpmedel
Referensnummer: 2023-05
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att tillgodose Beställarens behov av olika typer av hjälpmedel för Beställarens hälso- och sjukvård som bedrivs i kommunal regi.
Upphandlingen är uppdelad i tre delområden;
- Delområde A, Medicinteknisk utrustning
- Delområde B, Kognitiva hjälpmedel
- Delområde C, Besiktningar och reparationer
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Delområde A: Medicintekniska hjälpmedel
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33100000 Medicinsk utrustning, 33190000 Diverse medicinktekniska produkter, 33192120 Sjukhussängar, 33192130 Inställbara sängar med motor, 33193120 Rullstolar, 33196000 Medicinska hjälpmedel, 50421000 Reparation och underhåll av medicinsk utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Delområde B, Kognitiva hjälpmedel
Del nr: 2
Ytterligare CPV-kod(er) 33100000 Medicinsk utrustning
Delområde C, Besiktningar och reparationer
Del nr: 3