602707-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Täby: Konsulttjänster för vattenförsörjning och avloppsvatten utom för byggprojekt
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tillskottsvattenutredning
Referensnummer: SBN 2022/246-36
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90713100 Konsulttjänster för vattenförsörjning och avloppsvatten utom för byggprojekt
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar utredning av tillskottsvattentillförsel genom att leta felkopplingar, felaktigheter i dag- och spillvattennätet. Det utförs genom rökning, färgning och rörinspektion.
Avgränsningar:
Konsulten ska avropa rörinspektion och spoltjänster genom Täbys avtal:
Beställaren har idag avtal avseende högtrycksspolning och slamsugning med TV inspektion. Detta ingår därmed inte i denna upphandling.
Se förfrågningsunderlaget för detaljer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 9 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen