Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fartygsdrivmedel
Referensnummer: FM2019-27671
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 09130000 Petroleum och destillat
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarsmaktens marina verksamhet har behov av drivmedel till dess båtar och fartyg. För närvarande används drivmedelskvaliteterna E10 och E32 som drivmedel, men även fartygsdiesel MK1 kan bli aktuell att använda i framtiden. Försvarsmakten har egna drivmedelsanläggningar för att lagra drivmedel och civil leverantör ansvarar för att fylla dessa anläggningar med drivmedel vid beställning från Försvarsmakten. Leverans till flertal anläggningar kan ske med tankbil, medan vissa endast kan fyllas genom leverans med fartyg. Utöver leveranser till fasta drivmedelanläggningar kan påfyllnad av drivmedel även ske direkt till fartyg vid kaj eller motsvarande.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 1,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen