See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal Entreprenadtjänster - Styr- och reglersystem
Beskrivning: Upphandlingen avser ramavtal gällande arbeten avseende styr- och reglersystem, som exempelvis reparationer, nyinstallationer, underhållsåtgärder, ombyggnadsprojekt m.m. Alla uppdrag utförs som totalentreprenadåtaganden. Uppdraget beskrivs närmare i upphandlingsdokumenten. Såväl Skelleftebostäder AB som Skellefteå Industrihus (och deras respektive dotterbolag) är berättigade till avrop.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:116722:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 42961000 Manöver- och styrsystem, 42961200 SCADA eller motsvarande system, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Tidsförlängning