602824-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Kontorshjälp
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Samhällsvägledare till Kontakt Linköping
Referensnummer: Ks26 2022-103
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79500000 Kontorshjälp
II.1.4.
Kort beskrivning
Linköpings kommun inbjuder Er att lämna anbud på rubricerad upphandling i enlighet med de villkor som framgår av upphandlingsdokumen.
Ramavtalet omfattar att tillgodose Beställarens behov av inhyrning av Samhällsvägledare till Kontakt Linköping. Uppdrag avser att möta Beställarens kunder och medborgare och hjälpa/vägleda/informera dem med alla slags frågor som inkommer. Frågor som behöver besvaras av handläggare eller specialister skickas vidare i ett ärendehanteringssystem. Arbetet innebär ett högt tempo i teknisk miljö. Samhällsvägledarna arbetar i ett tiotal olika verksamhetssystem där ärenden hanteras. Ärenden inkommer via flera kommunikationskanaler: telefon, e-post, webb, brev, chatt, Beställarens Facebooksida samt besök. Dessa hanteras utifrån uppdrag från förvaltningarna med hjälp av webb och en kunskapsdatabas.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79500000 Kontorshjälp, 79510000 Telefonsvarartjänster, 79631000 Personaltjänster och lönehantering, 79992000 Receptionstjänster, 98513100 Bemanningstjänster för enskilda, 98513200 Tjänster utförda av kontorspersonal för enskilda
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppskattad volym per år är cirka 3000 timmar.
Störst behov uppstår vid semesterperioder under sommaren och vid julledighet samt löpande över året vid ledighet, - sjukskrivning, - tillfälliga vakanser, - samt vid tillfällig hög arbetsbelastning eller liknande.
Takvolym för uppdraget uppgår till högst 16 800 timmar, under den totala avtalstiden inklusive eventuella förlängningar. I händelse av att takvolymen uppnås under pågående avtalstid äger beställaren rätten att säga upp avtalet med omedelbar verkan.
Denna upphandling omfattar inte någon utfästelse om att avropa för ett visst volym under avtalstiden utan leverantören ska leverera det verkliga behovet inom ramen för ovan angivet takvolym.