602826-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kommunikationstjänster
Referensnummer: RÖG 2022/0303 052
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
II.1.4.
Kort beskrivning
Räddningstjänsten Östra Götaland (RTÖG) inbjuder er att lämna anbud på Kommunikationstjänster.
Kommunikationstjänster innefattar sex (6) uppdragsområden:
• Kommunikationskoncept
• Grafisk formgivning och originalproduktion
• Redaktionell kommunikation
• Webb och digitala kanaler
• Produktion av foto och rörlig bild
• Förvaltning av webbplats
Beställaren bedriver kommunikationsverksamhet med intressenter inom ett flertal kärnområden och Leverantören ska vara ett stöd i kommunikations- och marknadsarbetet. Leverantören ska fungera som en fullservicebyrå som ligger i framkant vad gäller de digitala kanalerna och som brinner för kreativ kommunikation, tydlighet, trovärdighet och tillgänglighet till den breda allmänheten och till specifika målgrupper. Beställningar från andra avdelningar eller enheter kan förekomma antingen via RTÖG:s kommunikationsenhet eller på egen hand.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet, 79413000 Konsulttjänster för marknadsföring, 79340000 Reklam och marknadsföring, 79342000 Marknadsföring, 79341000 Reklam
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppskattad volym för detta avtal är ca 1 000 000 SEK per år med en takvolym på 5 000 000 SEK.
Omfattningen av uppdraget kan komma att variera under avtalsperioden.